Autocamping Nitrianske Rudno

Čičmany

Neďaleko Nitrianskeho Rudna nájdete aj prekrásnu dedinku Čičmany, s nezabudnuteľnými historickými chalúpkami. Čičmany sú od Nitrianskeho Rudna vzdialené 25 km.

O Čičmanoch
Čičmany sú zaujímavou malou obcou, ktorú preslávili píšťalkári aj fujaristi. Nie však viac ako ojedinelá výzdoba a typická stála architektúra miestneho ľudu. Ale nie je to len architektúra, ale aj typická miestna geometricky presná výšivka, prípadne miestny kroj, ktorý možno vidieť počas kultúrnych predstavení alebo v Radenovom dome. Obec leží v kotline Strážovských vrchov v blízkosti známej Rajeckej Lesnej. Prvá zmienka podchádza z roku 1272. Za pamiatkovú rezerváciu bola staršia časť obce vyhlásená v roku 1977. Považské múzeum so sídlom v Žiline má pod svojimi krídlami všetky pamiatky. Radenov dom je prístupný celoročne. V zime je v obci veľmi významný turizmus iného druhu, než v lete. Blízky svah Čičmany Javorinka láka lyžiarov. V tom čase tu z áut možno nájsť značky pochádzajúce z Prievidze, Žiliny, Pezinka, Bratislavy a rôznych miest v Českej republike, prípadne z Poľska. 

Z histórie 

Čičmany presne nevedia, čomu vďačia za svoj názov. Predpokladá sa pôvod v nemčine, ale pravdepodobnejšie sú bulharské, alebo celkovo balkánske korene. Balkánsky pôvod sa predpokladá aj z miestneho kroja, ktorý vyniká veľmi precíznou výšivkou vzoroch podobných na bulharské. Obec sa v roku 1272 spomína ako osada Cziczman cez ktorú prechádza nová cesta. Rôzne obdobia tiež rôzne vplývali na miestne obyvateľstvo. Najväčší odliv ľudí prebiehal v tridsiatych rokoch minulého storočia, keď ľud hľadal lepší začiatok v Amerike, vo Francúzsku ale aj v iných krajinách známeho vyspelého vtedajšieho sveta. Obec zasiahli tri veľké požiare. Prvý zdokumentovaný bol v roku 1907, ďalší 1921 a tretí spôsobený Nemcami v roku 1945. Drevené stavby, hospodárske budovy so sušeným senom a kŕmením pre dobytok boli vždy magnetom na oheň. V roku 1921 bolo zničených mnoho budov a pôvodných domov. Významný architekt a nadšenec miestnej kultúry Dušan Jurkovič pomohol znovu vybudovať obec projektom domov s typickou výzdobou. Výzdoba, ktorá sa však od roku 1921 v obci používa je viac inšpirovaná výšivkami a až na jeden dom v dedine sú všetky pomaľované práve novším štýlom, o niečo viac detailnejším, alebo skôr akoby vám miestni povedali – srdcu milším. Len čo vojna odznela a v obci sa čoraz viac začali rozširovať pevnejšie murované stavby, začal upadať záujem o tradičné domy a tiež týchto domov začalo ubúdať. Pamiatkový úrad vyhlásil časť obce za pamiatkovú rezerváciu s celkovo 36 národnými kultúrnymi pamiatkami. 

Súčasnosť 

Považské múzeum so sídlom v žilinskom Budatíne odkúpilo celkovo dve budovy v obci v ktorých predstavuje spôsob života, miestne zvyky, kroje, šaty, ako aj náradie, a iné predmety kultúrneho významu. V blízkosti Radenovho domu sa už nejaký čas konajú kultúrne predstavenia na pódiu medzi domom a humnom Ondreja Gregora. V súčasnosti obec žije pokojným životom. Z pôvodných viac ako 1200 ľudí žije v obci len niečo viac ako 200. Viacero domov je skôr využívaných na víkendy a ako chalupy ľudí, ktorí bývajú buď v blízkych ale aj vzdialenejších mestách. Čičmany patria medzi posledné bašty ľudovej tvorivosti, zachovalej architektúry a nekomerčnej ľudovej zábavy spolu s prekrásnou prírodou v okolí v objatí hôr. V zime využívané lyžiarske stredisko dodáva lokalite život aj práve keď je všetko zasnežené… kiež by ale cesta napríklad z Bojníc sem nebola doslova o život.